Ste prejemnik priznanja Varensvet za policista leta 2021, ki ga podeljuje IVK – Inštitut za varnostno kulturo. Kakšen potencial je po vašem mnenju potrebno, da ima oseba, ki si želi kariero v Policiji?
Najprej bi se rad zahvalil za prejeto priznanje. Nad nominacijo sem bil presenečen, je pa prejem priznanja zame velika čast in potrditev mojega prizadevanja in dela. Pomeni potrditev, da sem delal in da delam prav. Poklic policista je po mojem mnenju eden izmed zahtevnejših poklicev, ki zajema poznavanje zakonodaje, znanje različnih socialnih veščin in tehnično strokovnih znanj z različnih področji. Hkrati gre za enega bolj rizičnih, stresnih in psihično obremenjujočih poklicev.
Poklic policista zahteva pravično, odločno in močno osebnost, ki stopi na stran šibkejšega, osebnost, ki naj bi premagala vsako oviro in se ne zlomila pod pritiski, ki jih prinaša delo. Policist ne sme vpletati v postopke svojih čustev, vendar mora v nekaterih situacijah vseeno izražati določeno mero empatije, se vživeti v kožo žrtve, vendar znati izstopiti brez čustvenih posledic zase. Policist mora razumeti, da je bistvo policijskega dela pomoč ljudem. Če si policist moraš sprejeti, da si policist vse dni v letu, da si vedno viden, sprejeti moraš, da si tudi v zasebnem življenju prepoznan kot policist in občani pogosto pričakujejo pozitivne značilnosti, da si vzgled, da poznaš odgovore na vsa mogoča vprašanja, in da to postane del življenja tako posameznega policista, kot njegove družine.
Foto: DS RS
Od kje želja in zakaj ste se odločili, da boste postali policist?
Po izobrazbi in tudi po duši sem v neki meri elektrotehnik elektronik, že kot otroka me je zaradi raziskovanja večkrat tresla elektrika. Delo policista mi je bilo predstavljeno prvič kot policistu rezervistu med služenjem vojaškega roka na Policijski postaji Trbovlje. Delo me je prevzelo, da sem stopil v vrste policista rezervista, pa sem moral najprej zbrati neko mero poguma in odločnosti. Doma sem zamolčal prejeto vabilo za opravljanje pripravništva v enem izmed takrat dobro stoječih podjetji s področja elektrotehnike zato, da sem lahko odšel na služenje vojaškega roka v rezervni sestavi policije. To je bil moj prvi večji korak v smeri poklica policista.
Foto: DS RS
Ali nam lahko opišete vaš delovni dan in naloge, ki jih opravljate v službi?
Nikoli ne veš kako se bo tvoj dan začel ali pa kdaj in kako se bo končal. Dela in naloge opravljam po razporedu dela v dnevnih in nočnih izmenah, ki vključujejo tudi vikende in praznike ter nadurno delo.
Sem višji policist-kriminalist, moje delo ne zajema samo preiskave in preprečevanje kaznivih dejanj. Pogosto pomeni tudi, da si v vsakem trenutku pripravljen obleči uniformo, da se priključiš policijski patrulji in opravljaš splošne naloge, različne interventne dogodke, obravnavaš tudi hujše prometne nesreče ali druge dogodke.
Foto: PU Ljubljana
Kateri dogodek v vaši karieri v Policiji vam je do danes ostal najbolj v spominu?
Teh dogodkov se je v 25 letih nabralo kar lepo število, ki pa zaradi vedno novih, včasih tonejo v pozabo, saj se vedno najde kakšen novi izziv. Doživel sem tako lepe in vesele, kot tudi tragične dogodke. Najbolj ostanejo v spominu objemi in zahvale žrtev, nasmehi in veselje otrok, ko jim policist iz vozila izroči čokoladice, ko ti otroci s smrkavimi nosovi sedijo v naročju medtem, ko njihova mama v drugi sobi prijavlja nasilje v družini. Pogosto je veselje ob uspehih, ko po urah in urah dela, včasih več dni zaporedoma izvršiš kakšno obsežnejšo nalogo ali preiskavo.
Mogoče lahko izpostavim dogodke na primer izpred treh let, ko sem obvladal osebo, ki je med prisilno hospitalizacijo z nožem napadala prisotne, tudi nas policiste, dogodek, ko sem za večkratnim storilcem kaznivega dejanja skočil v strugo reke Save, ter mu v nadaljevanju odvzel prostost, bilo je tudi več vstopov v goreče objekte, ker smo bili pač prvi na kraju, in na koncu izgubo stanovskega kolega, ki je bil ustreljen pri opravljanju svojega dela.
Vsi ti dogodki se prepletajo v včasih stresno, čustveno ampak ko povzamem čudovito zgodbo, ki bi jo zagotovo ponovil v naslednjem življenju.
Glede na naravo dela, ko se srečujete z različnimi bolj ali manj zahtevnimi situacijami, kako upravljate s stresom, ki ga med delom doživljate?
Kot sem že omenil delo policista vpliva tako nate kot na ljudi okoli tebe. Stresnih situacij se sčasoma navadiš in postanejo del tvojega življenja, s svojim pogledom pa se naučiš kako se z njimi soočiti.
Ko sem bil mlajši sem se nekako držal pravila »work hard play hard«, dolga leta sem treniral tudi borilne veščine, kar mi je pomagalo pri svojem delu. Sedaj je že več let na prvem mestu družina, težko si je vzeti čas zase, ker sem zaradi službenih obveznosti večkrat odsoten preko vikendov in praznikov, ko pa sem doma me čakajo tudi opravila v in okrog hiše, tako da je mojih športnih aktivnosti manj. Z izkušnjami sem se nekako naučil, da poskušam, ko zaprem vrata policije pozabiti vse kar je stresnega in škodljivega, na primer ko odidem z družino na morje ali drugi oddih. Sčasoma prideš do spoznanja, da se je škoda obremenjevati s stvarmi, še sploh če nanje nimaš vpliva in da pomagaš tam kjer lahko. Slednje na koncu najbolj pomaga.
K. K. E: info@varensvet.si