Na Srednji prometni šoli v Mariboru se dijaki poleg logistike in elektronskih komunikacij izobražujejo tudi v smeri varovanja. Ko zaključijo srednjo šolo, postanejo tehniki varovanja. Varnost je dobrina vsakega človeka, ki se pogosto zdi samoumevna, vendar ni tako. Ustrezno usposobljen kader na tem področju bo krojil usodo varnosti marsikaterega posameznika ali skupine.
Izobraževalni program tehnik varovanja je v Sloveniji relativno nov izobraževalni program. Po opravljenem štiriletnem izobraževanju dijakom pripada nacionalna poklicna kvalifikacija za varnostnika, kar pomeni, da so takoj po opravljeni poklicni maturi pripravljeni na delo varnostnika. Mnogi se odločijo tudi za nadaljevanje študija in pogosto izberejo Fakulteto za varnostne vede ali Višjo policijsko šolo. Navsezadnje je tudi njihova stroka temu najbolj primerljiva in tam svoje dosedanje znanje le še nadgrajujejo.
Dijaki v štiriletnem programu skozi ustrezen predmetnik pridobijo mnoga koristna znanja. Poleg splošnih predmetov imajo strokovne predmete, ki se dotikajo celotnega sektorja varovanja, tako varovanja ljudi in premoženja, javnih zbiranj, nadzorov, informacijske varnosti, varnostno nadzornega centra, tehničnega varovanja, varnosti in zdravja pri delu, kriminalistike, varstva pred požari. Poleg zanimivega predmetnika pa dijaki svoja znanja nadgrajujejo tudi skozi obvezno prakso pri delodajalcih ter na mednarodnih sodelovanjih z ostalimi primerljivimi šolami po Evropi. Za to poskrbi program Erasmus+, financiran s strani Evropske unije. Znotraj tega programa potekajo različne aktivnosti. Gre za učno mobilnost, kar pomeni, da dijaki odhajajo na prakso v druge države, kjer si na praktičnem usposabljanju v šolah in podjetjih pridobijo dodatna znanja in delovne izkušnje. Mobilnosti se lahko udeležijo tudi učitelji, ki imajo možnost opazovanja pouka na različnih strokovnih področjih. Namen programa je dvig kakovosti izobraževanja in usposabljanja ter s tem krepitev socialne kohezije in konkurenčnosti gospodarstva Unije.
Na novo Srednja prometna šola Maribor, kjer poučujem strokovne predmete v programu tehnik varovanja, sodeluje s srednjo šolo za kemijo iz Pardubic na Češkem. Četudi gre po imenu za kemijsko šolo, le-ta dijakom nudi več programov. Poleg kemije, frizerstva, protipožarne zaščite izvaja tudi program varovanja. In ravno slednji je ta, zaradi česar sta se šoli med seboj povezali. V okviru programa Erasmus+ sem se udeležila aktivnosti sledenja na delovnem mestu in tako spoznala šolo, njihove programe, njihov način dela ter druge aktivnosti. Mobilnosti bomo izvedli tudi za dijake naše šole.
Skupaj s kolegi iz Nizozemske šole, kjer prav tako izobražujejo v programu varnost, smo se osredotočali na prav ta izobraževalni program. Predvsem so nas pozitivno presenetili njihovi sicer kemijski laboratoriji, ki pa se še kako tičejo varnosti, saj jih je nekaj namenjenih forenziki. Sicer pa obe šoli, tako Češka, kot naša izvajata več obšolskih dejavnosti, kjer dijaki spoznavajo delo na področju varnosti. V obeh primerih je zelo koristno opravljanje prakse v podjetjih. Pozitivna praksa, ki bi jo z veseljem prenesli v slovenski prostor, so njihovi tabori preživetja v naravi. Dijaki teden dni preživijo v naravi, kjer jim učitelji organizirajo najrazličnejše aktivnosti. Od športnih aktivnosti, aktivnosti iskanja pogrešanih oseb, tekmovanja, kako se znajti in preživeti v naravi itd.
Po končanem izobraževanju se mnogi dijaki obeh šol odločajo za enake poklice, in sicer mnogi za delo policista, nekaj manj za varnostnika, precej pa jih tudi nadaljuje šolanje. Zato v nadaljevanju predstavljam razliko v začetku dela policista in varnostnika.
Mnogi dijaki se odločijo za delo policista, saj skozi izobraževalni program v eni in drugi srednji šoli spoznajo ta poklic in se v tem delu tudi vidijo. V Sloveniji izobraževanje nadaljujejo na Višji policijski šoli. V dveh letih izobraževanja vsi kandidati dobijo ustrezna znanja za delo v Policiji. Dijaki na Češkem se po končani srednji šoli prijavijo na delo v policijo, kjer jih izberejo po določenih merilih, kot so polnoletnost, zdravstvena sposobnost, srednja ali višja šola, pomembno je, da kandidat ni član politične stranke in da nima kazenskih zadržkov. V sprejemnem postopku morajo kandidati poleg fizičnih in zdravstvenih sposobnosti opraviti tudi psihološke teste. Psihološki testi veljajo za najbolj selektivne, saj ne preverjajo le psihološkega profila, temveč tudi sposobnost dela v stresnih situacijah in sprejemanju hitrih odločitev. Postopek zaposlitve v povprečju traja tri mesece.
Usposabljanje za delo varnostnika je podobno kot v Sloveniji, in sicer je treba opraviti tečaj, čemur v Sloveniji rečemo nacionalna poklicna kvalifikacija za varnostnika. Razlika je predvsem v tem, da se v Sloveniji dijakom po opravljenem srednješolskem izobraževanju v programu tehnik varovanja prizna nacionalna poklicna kvalifikacija, takšno priznanje pa na Češkem pripada le tistim, ki so končali srednjo ali višjo policijsko šolo ali šolo za častnike.
S tovrstnimi sodelovanji s šolami širom Evrope vsi zaposleni in dijaki pridobivamo nova znanja in izkušnje ter nepozabna doživetja.
Prispevek in fotografije: Mateja Mazgan Senegačnik