Na 8. Dnevih nacionalne varnosti 2024 ste prejeli priznanje Varensvet za ambasadorja lokalne varnosti leta 2023. Ali menite, da lahko ambasadorji lokalne varnosti pripomorejo k boljši varnosti v lokalnem okolju in na kakšen način?
Seveda in to zelo, v današnjih čudnih časih, med drugim tudi migracij, ko v naša okolja prihajajo ljudje z različnimi nameni, katerih seveda ne poznamo lahko zelo, zelo pripomorejo k boljši varnosti in varnostni kulturi v lokalnem okolju, kakor tudi na ostalih področjih. V teh nepredvidljivih časih lahko ozaveščajo lokalno prebivalstvo o stanju na njihovem področju v katerem prebivajo, kajti njihova naloga med drugim je, da so usposobljeni prepoznavati potencialne nevarnosti v okolju in na njih opozarjati še preden pride do dejanske nevarnosti. Ker gre za varnost v lokalnem okolju je pri tem zelo pomembno sodelovanje z občino, Krajevnimi skupnostmi, Policijo, šolami in drugimi lokalnimi organizacijami, pri čemer ne smemo pozabiti na starejše. Z organizacijo predavanj na temo celovite varnosti v lokalnem okolju se lahko veliko naredi za čim boljšo varnost. Torej, čim širše kot je sodelovanje med vsemi omenjenimi deležniki, boljša bo varnost v lokalnem okolju.
V svojem lokalnem okolju ste aktivni pri različnih prostovoljnih akcijah, kjer med drugim tudi pomagate pri zagotavljanju varnosti otrok v šolah v prvih šolskih dnevih. Kaj je po vašem mnenju pomembno, ko govorimo o problematiki varnosti in nasilja med mladimi?
V današnjem času informacijske družbe, kjer so vsemogoče resnične in neresnične informacije in dogodki v Svetu dostopni vsakemu, tudi mladim je najbolj pomemba vzgoja doma-v družini, potem v šoli, ter v okolju katerem se mladi gibljejo in zadržujejo, da ne padejo v slabo družbo, alkohol in razne substance. Mladi še posebej v današnjem času tekmujejo drug proti drugemu v uveljavljanju svojega jaz. V šoli se opaža porast nasilja, predvsem tam kjer so prisotni otroci iz različnih kulturnih okolij. Zato se je potrebno o tem z njimi vsako dnevno pogovarjati, preventivno delovati in spremljati.
Pri svojem delu v zasebnem varovanju se srečujete z različno varnostno problematiko in nevarnimi situacijami. Katerih varnostnih dogodkov opažate, da jih je največ pri vašem delu?
Pri svojem delu v zasebnem varovanju opažam da je največ kraj, odtujitev različnih stvari, uživanje različnih substanc, groženj med mladostniki, nasilja v družini in uničevanje / vandalizem.
Varnostna situacija v Svetu in v Sloveniji, kako gledate na stanje v katerem živimo danes?
Varnostna situacija v Svetu je zelo kritična-vojne, verska trenja, upad gospodarstva, korupcija, politično nezadovoljstvo, povečal se je prepad med bogatimi in revnimi, depresija prebivalstva, naravne katastrofe itd. Tudi Slovenija ni imuna na te zadeve, smo majhni, kot država, vendar z veliko in strateško pozicijo, kar bi lahko izkoristili v dobrobit celotnega slovenskega naroda, ne pa v dobrobit določenih posameznikov in političnih strank. Slovenci, kot narod smo še vedno pridni, delovni, visoko izobraženi, vendar se premalo cenimo, sploh na nacionalni ravni imamo predsodke, ki nas ovirajo pri družbenem napredku.
Ste član prve skupine, ki bo v letu 2025 začela izobraževanje po programu za Rendžerje, in bo v Sloveniji potekalo v organizaciji IVK Inštituta za varnostno kulturo. Glede na to da Slovenija, kot država z veliko naravnega okolja, parkov in gozdov še nima Rendžerjev, zakaj menite, da jih potrebujemo in se s tem uvrstimo na svetovni zemljevid na tem področju?
Slovenija je naravno zelo bogata država in še vedno čista, z lepim naravnim okoljem, prelepimi višinskimi in nižinskimi pokrajinami, vsaka pokrajina je specifična, prelepimi nacionalnimi parki, rekami, jezeri, vrhovi in gozdovi. Najprej mora vsak posameznik poskrbeti, da ne uničuje narave, ker to nam je bilo dano iz roda v rod, in kar je pomembno, da svojim zanamcem pustimo v čim boljšem stanju.
Kot član prve skupine, ki bo začela izobraževanje po programu Rendžerji v Sloveniji se ga zelo veselim, saj bo ponujal celovit nabor znanja, ne samo kar se tiče delovanja in ohranjanja narave ter varovanja okolja, temveč tudi celovite varnosti posameznika in skupnosti. Sicer pa mislim da Rendžerje zelo potrebujemo, saj jih že imajo vse države okoli nas. Trenutna civilna iniciativa za tovrstni projekt je zelo močna, zato je pomembno, da naredimo prvi korak in da dobimo Rendžerje tudi v Sloveniji. Vendar mora država pri tem podpirati tovrstne civilne iniciative, kakor tudi okoljevarstvene organizacije, občine in lokalne organizacije, ostala društva, Policija itd. Skratka sodelovanje vseh v dobrobit lokalne in okoljske varnosti ter Slovenije je zelo pomembna.
Portal Varensvet.si E: info@varensvet.si