NAFO – vloga decentralizirane spletne skupnosti v boju proti dezinformacijam in hibridni vojni

0

Informacijsko bojišče

Države že dolgo širijo propagando na internetu, širijo dezinformacije in poskušajo vplivati na javno mnenje. V Rusiji so leta 2013, na primer, ustanovili t. i. “tovarno trolov” oz. Agencijo za internetne raziskave, ki je usposabljala svoje člane za širjenje propagandnih sporočil po internetu, predvsem na družbenih omrežjih, zlasti na platformi X (nekdanji Twitter). Danes večinski del te dejavnosti opravljajo t. i. boti, avtomatizirani programi, ki upravljajo račune na družbenih omrežjih, poleg različnih računov, ki so lahko ruskega ali zahodnega izvora.

Agencija je po desetih letih sicer zaprla svoja vrata, njeni zaposleni pa so bili premeščeni na neznano lokacijo, saj je bil njen uradni lastnik Jevgenij Prigožin, ki se je istega leta uprl ruskemu vodstvu.

NAFO kot digitalni odpor

NAFO (North Atlantic Fella Organization, izpeljanka iz NATO) je internetno gibanje ali spletna skupnost, osredotočena na boj proti ruskim dezinformacijam, zlasti v zvezi z vojno v Ukrajini.

Gibanje je začela poljska uporabnica platforme X (@Kama_Kamilia), ko je ustvarila nov avatar za svoj račun z uporabo slike psa pasme Shiba Inu. Ta pasma je že prej postala znana kot internetni “meme” (kulturni element, ki se običajno širi s humorjem, t.i. “shitposting”). Uporaba iste podobe v različnih kontekstih, na primer v uniformah ukrajinske vojske, se je nato razširila med druge uporabnike. Beseda “Fella” se tako nanaša na posameznika tega gibanja, prepoznajo se pa tudi po pasjih avatarjih.

Točen obseg članstva je neznan, saj organizacija deluje decentralizirano. Kljub nekaterim vidnejšim članom nima formalne hierarhije. Uporabniki se medsebojno povezujejo, izpostavljajo dezinformacije, ki krožijo po platformah, ter jih zanikajo s protiargumenti, predvsem pa s pomočjo satire in humorja.

NAFO je prerasel okvirje internetnega fenomena in postal dejanska podporna skupnost ukrajinske vojske. Uporabniki zbirajo donacije za humanitarne namene ter nakup vozil, dronov in druge opreme. V ta namen je bil vzpostavljen uradni račun gibanja (https://x.com/Official_NAFO) in spletna stran (https://nafo-ofan.org/), kjer je objavljen seznam zaupanja vrednih dobrodelnih organizacij. Kljub temu nekateri kritizirajo gibanje zaradi domnevne centralizacije in ga celo obtožujejo, da ga nadzira ameriška obveščevalna služba CIA.

Med znanimi političnimi osebnostmi so člani postali tudi estonska premierka Kaja Kallas, nekdanji ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov, nekdanji estonski predsednik Toomas Hendrik Ilves in drugi. Ukrajinsko ministrstvo za obrambo je NAFO celo uradno izrazilo zahvalo za pomoč v vojni.

Zaključek

Iz gibanja NAFO se lahko naučimo, da je mogoče s skupnim ciljem in sodelovanjem organskih uporabnikov ustvariti decentralizirano gibanje, ki se brez velikih stroškov bori proti dezinformacijam avtoritarnih držav. S tem se prispeva k zaščiti javnega mnenja in preprečuje manipulacija s strani propagandnih aparatov. NAFO tako predstavlja primer uspešnega spletnega odpora proti širjenju lažnih informacij in digitalnega aktivizma v podporo Ukrajini.

To je pomembno za nacionalno varnost v NATO in EU iz več razlogov. Najprej, dezinformacije in propagandni napadi so pogosto uporabljeni kot orodje hibridne vojne, ki lahko destabilizira države in zavezništva. Gibanja, kot je NAFO, lahko pomagajo zmanjšati učinkovitost takih napadov in tako okrepiti odpornost demokratičnih družb proti zunanjim vplivom.

Poleg tega spletni aktivizem in decentralizirana gibanja lahko prispevajo k večji transparentnosti in odgovornosti v informacijskem prostoru. To je ključno za ohranjanje zaupanja javnosti v institucije in medije, kar je temelj stabilne in varne družbe.

Nadalje, podpora Ukrajini v boju proti dezinformacijam je v skladu z načeli in vrednotami NATO in EU, ki zagovarjajo svobodo govora, demokracijo in pravno državo. Gibanja, kot je NAFO, tako okrepijo skupne vrednote in interese zavezništva ter prispevajo k skupnemu odzivu na izzive, ki jih predstavljajo avtoritarne države.

Nazadnje, uspešno bojevanje proti dezinformacijam in propagandi lahko tudi okrepi mednarodno sodelovanje in solidarnost med državami članicami NATO in EU. To je pomembno za krepitev skupne varnosti in obrambe pred skupnimi grožnjami, kot so kibernetske grožnje in hibridne vojne.

Tako gibanje NAFO in podobna decentralizirana prizadevanja predstavljajo pomemben del strategije za zaščito nacionalne varnosti v NATO in EU, saj prispevajo k bolj odpornemu in zavestnemu informacijskemu prostoru ter okrepijo skupne vrednote in interese zavezništva.

Avtor: Matija Urankar

Uvodna fotografija: Pixabay

Deli z ostalimi.

Komentarji so onemogočeni.