Doc. dr. Miroslav Žaberl, docent kazenskega prava na Fakulteti za varnostne vede, mojster borilnih veščin, sodni izvedenec za posege v človekove pravice in omejevanje človekovih pravic pri uporabi pooblastil in prisilnih sredstev policije in drugih represivnih organov

0

Uporaba silobrana, kot instituta kazenskega prava je dovoljena vsakomur. Kakšna je torej razlika pri uporabi silobrana s strani policistov ali varnostnega osebja, ki ga uporabljajo pri določenih pooblastilih/ukrepih in državljani?

Včasih se pogoji za uporabo določenih pooblastil ali ukrepov policistov ali varnostnega osebja navidezno prekrivajo z elementi silobrana. Prekrivajo se tudi situacije, ko bi se lahko uradna oseba ali varnostno osebje izgovarjalo na silobranske pogoje. V takšnih primerih  mora uradna oseba ali varnostno osebje upoštevati pogoje, ki jih zakon predpisuje za uporabo posameznega pooblastila ali ukrepa. Zakon je v teh primerih ponavadi strožji, saj oža pogoje za uporabo posameznega pooblastila ali ukrepa, poleg tega pa se za uradno osebo ali varnostno  osebje pričakuje strokovna usposobljenost za izvedbo pooblastila ali ukrepa. V primerih, ki pa jih zakon ne pokriva pa bi se lahko tudi uradna oseba ali varnostno osebje izgovarjalo na pogoje silobrana.

Foto: IVK/Varensvet

Napad je pomembna sestavina silobrana, kako bi ga opredelili in kakšen mora biti napad, da lahko govorimo o silobranu?

Napad mora biti stvaren oz. resničen, protipraven in predhoden – pomeni, da  mora biti obramba načeloma kot odgovor na napad.

Pri napadu pravna stroka govori tudi o putativnem silobranu povezano z vprašanjem zmote. Kako bi lahko obrazložili takšen napad?

Putativen silobran pomeni, da nekdo zgolj misli, da je napadena katera od zavarovanih pravnih dobrin, čeprav v realnosti temu ni tako. Oseba, ki se brani je v zmoti, zato njegova obramba  ni skladna s pravom. Morebitno opravičljivost takšnega dejanja ocenjujemo v okviru dejanske zmote, ko sodišče razpravlja o morebitni krivdi storilca protipravnega dejanja (osebe, ki se brani).

Foto: IVK/Varensvet

Kdaj lahko govorimo o neizogibnosti obrambe v primeru silobrana?

Neizogibnost obrambe pomeni, da je obramba nujna, pri čemer zakonodajalec od nas ne pričakuje, da bomo z begom oziroma umikom preprečevali pritopraven napad na svoje ali tuje pravno zavarovane dobrine. Lahko bi rekli, da nas slovenska zakonodaja ne vzgaja v strahopetce, temveč nam dovoljuje, da branimo sebe ali koga drugega pred protipravnim napadom.

Ali je dovoljen silobran zoper silobran?

Ne, sicer bi prešli v začaran krog. Napad napadalca predstavlja protipravno dejanje, medtem ko je obramba tistega, ki se brani – skladna s pravom. Pri silobramu gre za spopad prava (obramba) proti nepravu (napad). Ker je obrambno dejanje takšno, da je skladno s pravom – ni protipravno, potem se tudi tisti, ki je prvi napadel, ob obrambni reakciji napadenega,  ne more v nadaljevanju izgovarjati na silobran, saj je dejanje branitelja, skladno s pravom, silobran pa je dovoljen zgolj zoper protipraven napad.

Kako bi definirali istočasnost napada in obrambe pri silobranu?

Obramba mora biti načeloma odgovor na protipraven napad. Napad se je že začel, še traja in ni prenehal.

Kakšna mora biti intenziteta obrambe in kaj je to sorazmernost?

Intenziteta obrambe mora biti sorazmerna intenziteti napada. Pri tem se ne sprašujemo o morebitnih poškodbah zavarovane dobrine ali o morebitnih telesnih poškodbah, ki so nastale zaradi obrambe napadenega, temveč primerjamo intenziteto napada z intenziteto obrambe. Vprašamo se ali bi bila mogoča učinkovita obramba z manj intenzivnim (invazivnim) načinom ali sredstvom.

Ali lahko govorimo o silobranu v kolikor pri tem pri uporabi tega instituta niso nastale posledice, ki kažejo na storitev kaznivega dejanja oz. protipravnosti?

O silobranu v kazenskopravnem smislu govorimo zgolj v primeru, ko nekdo z obrambnim manevrom izpolni znake določenega kaznivega ravnanja (praviloma kaznivega dejanja), sicer pa ne. Aktualen je tudi v obligacijskih (odškodninskih) zadevah, kjer pa obligacijski zakonik napotuje na kazenskopravne določbe.

Kdaj lahko govorimo o prekoračenem silobranu?

Ko je bila inzenziteta obrambe prekoračena. V takšnih primerih protipravnost takšnega dejanja ni izključena, storilec, to je tisti, ki se je branil, bo  kazensko odgovarjal. Res pa je, da se lahko v primeru, če je do prekoračitve prišlo zaradi močne prestrašenosti ali razdraženosti, kaznuje mileje oz. se mu lahko kazen odpusti.

Portal Varensvet.si                                                             E: info@varensvet.si  

Deli z ostalimi.

Komentarji so onemogočeni.