V sklopu osrednjega dogodka 8. Dnevov nacionalne varnosti 2024, ki so jih že osmo leto organizirali IVK Inštitut za varnostno kulturo, Slovensko združenje za varen svet, Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru in Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani, so bila podeljena priznanja Varensvet na področju nacionalne varnosti za leto 2023.
IVK Inštitut za varnostno kulturo želi s podelitvijo priznanj prispevati k dvigu zavedanja pomena poklicev na področju nacionalne varnosti in se nagrajencem simbolično zahvaliti, saj s svojim predanim in profesionalnim delom pomembno prispevajo k varnejši slovenski družbi. Vloga prejemnikov priznanj in na sploh poklicev, ki jih opravljajo na področju nacionalne varnosti je neprecenljiva za varno skupnost in prenos znanja in izkušenj za razvoj mladih in bodočih kadrov ter strokovnjakov, ki jih Slovenija potrebuje za prihodnost nacionalne varnosti.
Prostovoljno gasilsko društvo leta 2023: PGD Ponikva
Prostovoljno gasilsko društvo Ponikva spada pod Gasilsko zvezo Šentjur pri Celju. Ustanovljeno je bilo leta 1922 in spada v II. kategorijo. Društvo ima več, kot 100 letno tradicijo in deluje še danes. V društvo je več kot 160 članov. Aktivnih članov imajo okoli 80. V gasilsko društvo člani vstopijo že kot pionirji pri šestih letih, nato prestopijo v mladince in kasneje med operativne člane. V njihovih vrstah pa so tudi veterani, ki s svojim izkušnjami pomagajo mlajšim gasilcem. Požarna ogroženost v kraju so gozdovi, kmetije, železniški tiri, elektrarne,… Za vse to potrebujejo tudi ustrezno opremo. V garažah gasilskega doma se nahajajo tri vozila. Gasilsko vozilo za prevoz moštva, gasilsko vozilo s cisterno v katerem je tudi vsa potrebna oprema za posredovanje na intervencijah in gasilsko vozilo s cisterno, ki lahko prevaža 8000L vode. Društvo na operativnem področju uspešno vodi poveljnik Andrej Kumberger, ki ima pod sabo tudi izobražen kader. Gasilci se uspešno izobražujejo v specilanostih, kot so: uporaba izolirnega dihalnega aparata, rokovanje z motorno žago, ravnanju v primeru naravnih nesreč, gašenje notranjih požarov, v društvu pa imajo tudi ekipo bolničarjev. Društvo se dobro znajde tudi na tekmovalnem področju. V vseh vrstah od pionirjev pa do članov imajo odlične rezultate na tekmovanjih. Vsako leto v društvu prirejajo tudi dneve odprtih vrat, kjer krajanom razkažejo opremo društva in se tudi lahko preizkusijo v različnih gasilskih nalogah. Nad vsemi aktivnostmi društva bdi predsednik Franc Hrovatič, ki s pomočjo svoje ekipe opravlja izvrstno delo. Za izjemno predanost pri reševanju ljudi in premoženja v različnih situacijah si je prostovoljno gasilsko društvo Ponikva zaslužilo priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Reševalec nujne medicinske pomoči leta 2023: Primož Velikonja, Zdravstveni dom Kočevje
Gospod Primož Velikonja je pobunik akcije, v kateri ekipa reševalcev kočevskega zdravstvenega doma že več kot desetletje brezplačno izobražuje vse, ki se želijo naučiti, kako pomagati pri zastoju srca. Je dolgoletni reševalec nujne medicinske pomoči, ki je delal tudi na reševalni postaji v Ljubljani, kot reševalec motorist (je tudi pobudnik reševanja na motorju), letel pa je tudi s helikopterjem in v helikopterski nujni pomoči reševal življenja. Je strokovni medicinski sodelavec pri projektu Ihelp, predavatelj prve pomoči in navsezadnje ena ključnih in najbolj zaslužnih oseb, da ima Kočevska zdaj sodobni satelitski urgentni center, ki ga je nujno potrebovala. Pokriva namreč zelo veliko območje, ki ga je bilo prej, če je med domačini prišlo do zdravstvene stiske, zelo težko nadzorovati. Gospod Velikonja si je za svojo izjemno predanost poklicu in za delo, ki ga opravlja, zaslužil priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Varnostnik leta 2023: Aleš Dušej, AD Varovanje, Slovenska Bistrica
Gospod Aleš Dušej je po izobrazbi magister poslovnih ved, dolgoletni član Slovenskega združenja za varen svet, poročnik v pogodbeni rezervi Slovenske vojske in učitelj alpskega smučanja. Od leta 2015 je ustanovitelj in vodja zasebno varnostnega podjetja AD Varovanje. Za izjemno predanost poklicu in za uspešno delo na področju zasebnega varovanja si je gospod Dušej zaslužil priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Vojak leta 2023: Rolando Kropej, 2. pehotna četa/20. pehotni polk, Slovenska vojska
Desetnik Rolando Kropej je v Slovenski vojski zaposlen od leta 2013. Trenutno opravlja dolžnosti in naloge vodje ognjene skupine v 2. pehotni četni/20. pehotnega polka. Velja za enega izmed najboljših strelcev v četi, kar potrjujejo tudi njegovi rezultati izurjenega strelca v letu 2023. V mesecu oktobru 2022 je bil s strani 74. Pehotnega polka vpoklican v kontingent za Slovaško. Sam je izrazil pripravljenost sodelovanja na tej mednarodni misiji na Slovaškem, kjer je bil prijavljen kot rezervni kandidat za dolžnost vodje ognjene skupine. Je odlično fizično pripravljen, kar dokazujejo njegove ocene preverjanja gibalnih sposobnosti, saj za svojo fizično pripravljenost skrbi tudi izven delovnega časa. Se jasno zaveda pomena dobre kondicijske pripravljenosti vojaka SV. Njegove odlične osebnostne lastnosti, profesionalnost, strokovnost in motivacijo potrjuje tudi njegova odlična službena ocena odlično (5) tudi v letu 2023. Za izjemno predanost poklicu in za delo pri služenju domovini si je desetnik Kropej zaslužil priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Ambasador lokalne varnosti leta 2023: Tomaž Zabukošek, Slovensko združenje za varen svet
Gospod Tomaž Zabukošek je zelo aktiven član Slovenskega združenja za varen svet in ambasador lokalne varnosti. Na področju lokalne varnosti je zelo angažiran in sodeluje pri številnih dogodkih in prostovoljskih akcijah zagotavljanja varnosti. Prav tako je zelo aktiven pri izobraževanjih in obiskih številnih organizacij, ki jih organizira združenje. Kot predstavnik javnosti je član senata za pritožbe nad delom policistov. Zadnja leta dela na področju zasebnega varovanja. Gospod Zabukošek si je za svojo izjemno predanost poklicu, delu, ki ga opravlja in lokalni varnosti zaslužil priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Priznanje za prispevek k razvoju notranje varnosti: Vladimir Ilić, Generalna policijska uprava
Gospod Vladimir Ilić je višji samostojni policijski inšpektor v Službi generalnega direktorja policije na Generalni policijski upravi, v Sektorju za policijska pooblastila. V Policiji je zaposlen od leta 1991. Njegovo področje delovanja so policijska pooblastila, v okviru tega pa zlasti uporaba prisilnih sredstev, policijska taktika, izpopolnjevanje in usposabljanje inštruktorjev praktičnega postopka s samoobrambo, ki nato pridobljena znanja in veščine prenašajo na ostale policiste. Je tudi predsednik Kolegija mojstrov borilnih veščin (karate mojster I. dan in ju-jitsu mojster III. dan), ki je v Policiji zadolžen za razvoj policijske uporabe borilnih veščin ter policijskih praktičnih postopkov.
V okviru preventivnih aktivnosti Policije, Vladimir Ilić od leta 2017 sodeluje na dogodkih (srečanjih, varnostnih konferencah, dnevih nacionalne varnosti …), ki jih organizira in izvaja IVK Inštitut za varnostno kulturo. Tako je na številnih tovrstnih dogodkih predstavil in predaval o vsebinah s področja policijskih pooblastil, s poudarkom na uporabi prisilnih sredstev, prepoznavanju indikatorjev, ki kažejo na načrtovanje oziroma pripravo storilcev na izvedbo napadov z uporabo orožja in drugih nevarnih predmetov, značilnostih storilcev aktivnih, življenju nevarnih dogodkov, samozaščitnem ravnanju ob amok dogodkih in podobnih vsebinah. V čast in priznanje dolgoletnemu posvečanju razvoja notranje varnosti si je gospod Ilić zaslužil priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Policistka leta 2023: Pia Golob, Policijska uprava Ljubljana, Policijska postaja Logatec
Policistka Pia Golob je zaposlena na Policijski upravi Ljubljana, in dela na Policijski postaji Logatec. Dne 10. 3.2024, ko je bila v službi je občan poklical številko za klic v sili, ko je v gozdu v bližini avtoceste na
območju Policijske uprave Ljubljana našel močno okrvavljenega moškega, ki ni bil več pri zavesti.
Policista Jernej Forster in Pia Golob sta na kraj prispela v pičlih dveh minutah. Pričakal ju je klicatelj, ki
jima je pokazal lokacijo v gozdu, kjer je bil poškodovanec. Ta je brez znakov življenja ležal na trebuhu
in močno krvavel iz rane na vratu. Poleg njega je ležal nož, s katerim je poskušal storiti samomor. Pia
Golob je takoj začela pritiskati na rano, Jernej Forster pa je obveščal operativno-komunikacijski center
ter na kraj usmerjal reševalce in gasilce. Policistka je bila pri nudenju prve pomoči uspešna in življenjski
znaki so se mu povrnili, a le za kratek čas. Ko je prišla nujna medicinska pomoč, so njegovi življenjski
znaki ponovno ugasnili. Vsi skupaj so ga oživljali več kot pol ure. S skupnimi močmi so ga stabilizirali.
Prepeljan je bil v bolnišnico, po nekaj dneh oskrbe pa odpuščen v domačo oskrbo. Za svoje izjemno poklicno in človeško dejanje si je policistka Golob zaslužila priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Priznanje za prispevek k razvoju nacionalne varnosti: izr. prof. dr. Maja Garb, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani
Izr. prof. dr. Maja Garb je doktorica znanosti s področja obramboslovja. Študijsko se je izpopolnjevala na Uppsala University, Department of Peace and Conflict Research, Uppsala, Švedska, International Center for Conversion (BICC), Bonn, Nemčija, na Executive Seminar in Defence Decision-Making, The Center for Civil-Military relations, Naval Postgraduate School, Monterey, ZDA. Sodelovala je na poletni šoli na Inter-University Centre Dubrovnik »Post-Communist Challenges to European Security«, Hrvaška. V pedagoškem procesu Katedre za obramboslovje sodeluje kot docentka za področja vodenja in poveljevanja, polemologije, sociologije in politologije vojske. Je vodja vojaške in strokovne prakse na katedri za obramboslovje in dolgoletna organizatorica vojaških taborov za študente obramboslovja. Občasno predava na seminarjih Centra za obrambno usposabljanje v Poljčah ter na usposabljanjih za civilne funkcionalne strokovnjake. Njeno področja raziskovanja so, vojaški profesionalizem, postkonfliktna demobilizacija in reintegracija vojakov ter mirnodobni odhodi osebja iz vojaške organizacije, kadrovski vidiki mirovnih operacij, odnos mladih do vojaškega poklica, vojaško vodenje, postkonfliktna družbena obnova. V čast in priznanje dolgoletnemu posvečanju razvoja nacionalne varnosti Slovenije si je izr. prof. dr. Maja Garb zaslužila priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Pravosodni policist leta 2023: Stanislav Verstovšek, Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij
Pravosodni policist Stanislav Verstovšek je v Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij zaposlen od leta 2010. Sprva je svoje delo pravosodnega policista opravljal v Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni, od leta 2016 pa v Zavodu za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje. Pravosodni policist Verstovšek že vrsto let zelo uspešno svoj prosti čas posveča kolesarstvu, ki je preraslo v uspešno profesionalno kariero ultra maratonskega kolesarja. Pohvali se lahko s svetovnim rekordom, vpisanim v Guinnessovo knjigo rekordov, ko mu je uspelo v 24. urah prekolesariti več kot 900 kilometrov. Leta 2019 je prvič postal tudi evropski prvak v 24-urnem kolesarjenju, kar mu je uspelo ponoviti še v letih 2021, 2022 in 2024. Leta 2023 se je prvič udeležil svetovnega prvenstva v 24-urni vožnji na čas, ki je potekalo v ZDA, in že v prvem poskusu je postal absolutni svetovni prvak. Zaradi svojih športnih uspehov je velik zgled, s čimer daje motivacijo ostalim sodelavcem. Njegovi izjemni uspehi predstavljajo tudi velik doprinos k promociji in prepoznavnosti poklica pravosodni policist. Gospod Verstovšek si je za svojo izjemno predanost poklicu in za delo, ki ga opravlja, zaslužil priznanje IVK Inštituta za varnostno kulturo.
Plakete so podelili, Andrej Kovačič iz IVK Inštituta za varnostno kulturo, prof. dr. Andrej Sotlar iz Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru in prof. dr. Iztok Prezelj s Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani.
Vsem prejemnikom priznanj čestitamo in si želimo, da so pomembni ambasadorji pri krepitvi varnostne kulture v skupnosti ter zgled svojim sodelavcem in mladim, ki se odločajo za delo in poklice na področju nacionalne varnosti.
Portal Varensvet.si E: info@varensvet.si