S svojim delom in odločnostjo ste pomembno vplivali na širjenje in promocijo Bujinkan Ninjutsu v Sloveniji ter v tujini. Kot učitelj in mentor ste mnogim pomagali spoznati in razumeti bogato tradicijo te borilne veščine. Kaj vas je sprva pritegnilo k borilnim veščinam in zakaj ste se odločili za Ninjutsu?
Sem otrok, ki se je v 80ih navduševal nad filmi Bruce Lee-ja in Ninja bojevnikov, ki so bili takrat zelo popularni. To je bila najbrž tudi prva motivacija za vadbo borilnih veščin. V svetu je takrat vladal pravi Ninja boom in to, da je Ninjutsu prava veščina sem spoznaval skozi razno tujo literaturo in video posnetke. Dokončno pa me je navdušila, ko sem se udeležil prvega Ninjutsu seminarja. Od takrat dalje sem se popolnoma predal Ninjutsu vadbi in nikoli več prenehal.
Foto: osebni arhiv
Katere so ključne razlike med Bujinkan Ninjutsu in drugimi borilnimi veščinami, s katerimi ste se srečali?
Ninjutsu je kompletna bojevniška veščina, ki se ne ukvarja samo s tehnikami bojevanja, ampak tudi s strategijami in taktičnimi načini kako vztrajati do konca, da se doseže zadani cilj, kakršenkoli že ta je. V borbenem smislu se Ninjutsu ne ukvarja z zmago nad nasprotnikom, saj ni športno usmerjena ampak kako ne izgubiti. To je vse kar šteje v realnem boju kjer ni pravil, kjer je več in močnejših napadalcev, kjer borba ni časovno omejena, kjer ni nikogar, ki bi borbo prekinil, kjer ni blazin in drugih idealnih pogojev ampak gre narobe vse kar narobe lahko gre. Zato veščina ni usmerjena na nek določen segment kot so metanja ali udarci, ampak vključuje vse možne aspekte, ki se v realnem boju lahko zgodijo. Vključno z borbo na tleh, v vodi, prot več nasprotnikom itd. Iz tega razloga v Ninjutsu vadimo tudi veliko število različnih orožji in orodji s poudarkom na ekonomični rabi telesa, ki orožje/orodje vodi in usmerja. Ko govorim o ekonomični rabi telesa mislim na vadbo s katero ne škodujemo svojemu telesu ampak s katero skrbimo za zdravje in vitalnost na dolgi rok, četudi je vadba seveda močna in težka. Naš velemojster ima krepko preko 90 let in je še vedno zdrav ter vitalen. To je pravi vzor vadbe.
Foto: osebni arhiv
Katerim vrednotam in principom pri Bujinkan Ninjutstu dajete največji poudarek pri poučevanju?
Iskrenosti, vztrajnosti in človečnosti.
Foto: osebni arhiv
Kaj so bile največje ovire, s katerimi ste se soočili na svoji poti do mojstrskih stopenj v Bujinkan Ninjutstu?
V mojem primeru je bila najtežja ovira priti do avtentičnega in kvalitetnega mojstra, ki bi name lahko prenašal veščino. Današnji praktikanti, ki imajo učitelja na dosegu roke se sploh ne zavedajo koliko odrekanja, požrtvovanja, truda, časa in konec koncev tudi denarja sem in še porabljam, da vsakoletno hodim po svoje znanje na Japonsko. Srečo imam, da sem tam spletel pristen odnos z mojstrom, ki me je sprejel in mi dovolj zaupal, da je moja vadba z njim kvalitetna, globoka in iskrena. Moj proces učenja seveda še vedno poteka.
Foto: osebni arhiv
Kako ocenjujete trenutni položaj Bujinkan Ninjutstu v Sloveniji in kakšne so vaše vizije za prihodnost?
Danes so drugačni časi, saj se najstniki redkeje odločajo za vadbo borilnih veščin, kar je sicer težko razumljivo, saj živimo v časih, ki že dolgo niso bili tako nevarni. Iz tega razloga se povprečna starost naših vadečih viša. A kljub temu to ne vpliva na našo vadbo, še več, ker smo zrasli in dozoreli v veščini, je naša vadba še kvalitetnejša. Tisti mlajši kolegi pa se trudijo, da bi nas dosegli. Zato sem prepričan, da smo dobro usidrani in priznani tako v krogih borilnih veščin doma kot v svetu. Sam veliko potujem z namenom poučevanja in sem gostoval že v več kot 15ih državah po svetu. Ninjutsu nikoli ni bil namenjen za širše množice zato naš namen ni pripeljati Ninjutsu v vsako mesto. Dovolj je, da obstaja nekaj društev, a ti kvalitetni. Zato se bom še naprej trudil predvsem za kvaliteto in ne kvantiteto vadečih. Začrtane imamo dobre smernice, ki se jih držimo, da to kvaliteto ohranjamo. To vključuje tudi redne delavnice, mednarodne seminarje doma in v tujini in seveda nadaljnje izpopolnjevanje naših inštruktorjev na japonskem. Za leto 2025, ko bomo praznovali 30 letnico delovanja društva pa imamo namen v Slovenijo pripeljati tudi japonskega Ninja mojstra.
Katarina Štefanič E: info@varensvet.si