V Mladinskem centru Aktivator v Občini Šentjur je dne, 19. 9. 2024 potekalo srečanje s predsedniki oz. predstavniki mladinskih društev (MD) Občine Šentjur, ki so se udeležili tudi predavanja na temo Kako se izogniti in spopasti z nevarnostmi (fizični in psihološki vidik). Predavanje je izvedel Andrej Kovačič, predstavnik IVK Inštituta za varnostno kulturo v sklopu projekta Ambasadorji za lokalno varnost, v katerega je vključena tudi Občina Šentjur. Predavanje je bilo izvedeno v sklopu aktivnosti Evropski teden mobilnosti 2024 v Občini Šentjur.
Občina Šentjur je primer dobre prakse na področju varnosti občanov/mladih, saj jim omogoča vsebine, ki so v današnjem času še posebej pomembne za varnost v lokalnem okolju in na splošno.
Teme, ki so bile na predavanju izpostavljene:
- Kaj je varnost in kako je pomembna glede na človekove potrebe (fizična, psihološka in spletna varnost);
- Osebna varnost, preventiva in samozaščita;
- Varnost v domačem okolju;
- Varnost na javnih krajih;
- Varnost v intimno partnerskih odnosih;
- S kakšnimi primeri nevarnosti se lahko v življenju srečamo?
- Kako načrtovati (varno) življenje, da se izognemo nevarnostim?
- Kako pravočasno prepoznati in se izogniti nevarnostim?
- Kaj narediti, ko se soočimo z nevarnostmi?
- Pravne podlage, kot je silobran;
- Predmeti in veščine za samozaščito pred napadalci;
- Amok situacija;
- Kaj so sekte in katere so najbolj destruktivne.
Udeležencem, ki so se udeležili predavanja je bil v znak zavedanja pomena varnosti podeljena medalja z sloganom IVK Inštituta za varnostno kulturo in Slovenskega združenja za varen svet, SKUPAJ ZA VAREN SVET. Vsak posameznik si namreč v svojem mikro okolju lahko ustvari svoj varen svet in ga potem širi v lokalno/širšo skupnost, s prizadevanji za čim boljšo varnost.
Predavanja se je udeležil tudi Tomaž Zabukošek, Ambasador za lokalno varnost, ki je izpostavil nekaj svojih pogledov in izkušenj s področja lokalne varnosti.
Foto v uvodnem slaidu: Pixabay