Kakšna je organiziranost področja dela policijske konjenice v RS?
Postaja konjeniške policije je ena izmed področnih policijskih postaj na območju Policijske uprave Ljubljana in kot taka edina na ozemlju Republike Slovenije, policisti konjeniki so tudi na Policijski upravi Maribor, kjer pa so združeni v tamkajšnjo policijsko postajo skupaj z vodniki službenih psov. Glede na to, da sta koncentracija in poseljenost prebivalstva največja prav v mestu Ljubljana, kjer je tudi največ raznih ustanov, diplomatsko konzularnih predstavništev ter drugih institucij je seveda razumljivo, da največ svojih nalog opravimo prav v tem delu. Na Postaji konjeniške policije Ljubljana imamo trenutno 14 konj, pri čemer je v čredi šest avtohtonih Lipicancev, nadalje so trije konji slovenske toplokrvne pasme, dva sta češke, po eden hrvaške in šlezijske toplokrvne pasme ter en Westfalec. Povprečna starost črede je trenutno 9 let in pol, ti pa v povprečju opravljajo policijske naloge med 7 in 9 let.
Foto: osebni arhiv
Kako poteka kadrovanje na področju konjeniške policije in katere pogoje morajo izpolnjevati kandidati, ki se prijavijo?
V program usposabljanja se lahko vzame kandidata za policista konjenika, ki ima vsaj dve leti delovnih izkušenj v policiji in pa kar je najpomembneje, da ima veselje do konj. Predznanja s tega področja niso pogoj, so pa seveda zaželena. Samo usposabljanje poteka na Postaji konjeniške policije Ljubljana in traja šest mesecev. V tem času kandidat za policista konjenika pridobiva znanja s področja oziroma pridobiva splošna znanja o konjih, nadalje se srečuje z osnovami veterine in podkovstva, srečuje se in spoznava policijska pooblastila s konja in pa seveda najpomembnejši – praktični del, saj se kandidat vsakodnevno uri na konju. Seveda samo usposabljanje ne izgleda kot nedeljsko jahanje po naravi, temveč se od kandidatov na zaključnem izpitu pred strokovno komisijo pričakuje in zahteva visoko stopnjo pridobljenega konjeniško – policijskega znanja.
Foto: osebni arhiv
Kako poteka delovni dan policista/ke na Postaji konjeniške policije?
Dan se za policista konjenika vsako jutro začne najprej v hlevu, saj je najprej potrebno počistiti hleve in urediti nastilj, nato se prične z urejanjem konj, torej čiščenje, krtačenje, sedlanje, uzdanje in šele nato se prične tisto pravo policijsko delo, ki je javnosti na očeh. Seveda pa je začetek odvisen od oddaljenosti kraja, kjer bosta policista konjenika opravljala naloge policije. Seveda pa je delo na terenu izjemno raznoliko in se lahko kaj hitro spremeni. Službeni konji policije so izvrstni pomočniki, ki na raznoraznih preventivnih aktivnostih vedno očarajo tamkajšnje obiskovalce, še zlasti naše najmlajše, hkrati pa te živali na ukaz postanejo izjemno učinkovito sredstvo in kot sem prej navedel, se tako vloga policista konjenika kaj hitro spreminja. Kraji in časi patruljiranj konjenikov so zelo odvisni od varnostne situacije na območju Policijske uprave Ljubljana, v velikih primerih pa tudi na območjih drugih policijskih uprav.
Foto: osebni arhiv
Da bi strokovno in čimbolj učinkovito opravljali svoje delo, se policisti konjeniki redno usposabljajo. Kako potekajo tovrstna usposabljanja?
Za dobro opravljanje dela je potrebno že v postopkih pridobivanja dobiti čimbolj primerno žival, predvsem se že takrat preverjajo in ugotavljajo lastnosti, sposobnosti ter odzive konja na raznorazne moteče situacije, prav tako se takrat spremlja obnašanje konja že pri povsem običajnih vsakodnevnih opravilih kot so krtačenje, sedlanje, uzdanje in nadalje transportiranje ter še vse ostalo. Ko pa je konj enkrat policijski, pa je potrebno redno vzdrževati konjevo kondicijo, prav tako jih je potrebno skupaj z jahači redno uriti in usposabljati. Vsaj dvakrat mesečno se v enoti načrtno izvedejo skupinska usposabljanja, kjer se med drugim simulira kritične situacije z motečimi elementi kot je dim, pok, policijska sirena, prehodi čez raznorazne zavese in ostale moteče situacije, s katerimi se lahko policisti konjeniki s konji srečujemo v realnosti. Več kot leto in pol pa na PKP Ljubljana izvajamo tako redno kot urgentno kovanje vseh naših službenih konj sami. Zanesljivo je vez med konjem in konjenikom izjemno pomembna, ki se nadalje odraža na terenu pri opravljanju policijskih nalog. Pri kovanju pa gre za neko vrsto individualnega usposabljanja, pri čemer pa izvajamo posebno tehniko kovanja, saj med podkev in kopito vstavimo poseben usnjeni vložek, ki predvsem preprečuje poškodbe kopit v kritičnih situacijah, prav tako pa imajo podkve nameščene tudi posebne ozobce, ki preprečujejo zdrse na gladkih površinah.
Foto: osebni arhiv
Kje oz. na katerem področju je potreba po delu policistov konjenikov največja oz. kje so lahko najbolj učinkoviti?
Primarno je konjeniška enota ustanovljena za zavarovanje vseh vrst javnih prireditev, shodov, protestov in demonstracij, torej povsod tam, kjer je mogoče pričakovati huje ali množično kršenje javnega reda in miru. Uporaba policistov konjenikov s konji je izjemno učinkovito prisilno sredstvo, ki je opredeljeno v Zakonu o nalogah in pooblastilih policije, predvsem gre tu v prvi vrsti za močan psihološki učinek, ki deluje na izgrednike in se s tem pomirja razgreto situacijo na kraju, zagotovo pa se kaže prednost konjenikov, saj se zaradi višjega položaja na konju tudi dosti več in dlje vidi. Sicer pa policisti konjeniki vsakodnevno kontroliramo ceste, neprometne površine in površine, na katerih je promet onemogočen ali celo prepovedan, to so razni parki, peš poti, zelo pogosto se udeležujemo na raznih preventivnih aktivnostih, kjer konji vedno očarajo tamkajšnje obiskovalce, še zlasti pa naše najmlajše. Precej nalog policisti konjeniki opravijo tudi na državni meji s Hrvaško skladno s Schengenskimi standardi in pravom Evropske unije. Opravljamo in izvajamo vrsto policijskih nalog s konja in tako obravnavamo kršitve raznoraznih predpisov. Sploh v zadnjem času beležimo porast ugotovljenih kršitev v zvezi vsiljivega beračenja, kot tudi nabiranja prostovoljnih prispevkov brez odločbe, ter prometa oziroma posedovanja prepovedane droge. Predvsem na zelenih površinah pa ugotaljamo vrsto kršitev s področja Zakona o ohranjanju narave. V prvi vrsti pa ima že sama pojava policista konjenika s konjem na nekem kraju izjemen in poseben učinek, velikokrat so ljudje presenečeni, ko se z njimi srečajo.
Andrej Kovačič E: andrej,kovacic@varensvet.si