Dne 18. 04. 2023 je v organizaciji Inštituta za varnostno kulturo potekala že 6. IVK konferenca na temo varnosti in nenasilja v vzgojno izobraževalnih zavodih. Letošnja tema konference je bila vloga inštitucij in skupnosti. Konferenca je bila namenjena zaposlenim v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, zaposlenim v Centrih za socialno delo, strokovnjakom za varnost in ostali zainteresirani javnosti.
Osrednji dogodek je povezoval David Sluga.
Vodja programsko organizacijskega odbora Andrej Kovačič je pozdravil udeležence in odprl konferenco. V svojem nagovoru je poudaril pomen partnerskega sodelovanja vseh, da bomo pri zagotavljanju varnosti lahko čim bolj uspešni za voljo naše varne skupne prihodnosti. Prav tako je izrazil pobudo, da bi morali sprejeti nacionalno strategijo o zagotavljanju varnosti v vrtcih in šolah. Na ta način bi med drugim pomagali vrtcem in šolam, ki si zaslužijo najvišje varnostne standarde, da bi se lažje spopadali z izzivi na področju varnosti in nenasilja. Slovenija je po statistiki sicer še vedno zelo varna država, čeprav je vsaka žrtev preveč, zato moramo danes razmišljati o tem, da bi tako varna ostala tudi za naše prihodnje rodove.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje skrbi za vsestransko izobraževanje in razvoj mladih generacij od vrtcev do višjih šol. Pomaga jim razvijati njihove zmožnosti, da bodo dejavno oblikovali svojo prihodnost. Zavzemajo se za enakopravno udeležbo vseh deležnikov v dostopnem in prožnem vzgojno-izobraževalnem sistemu, usmerjenem v prihodnost. Udeležence je v imenu ministra za vzgojo in izobraževanje pozdravil dr. Simon Slokan, ki je v svojem nagovoru med drugim poudaril pomen tovrstnih konferenc zaradi ozaveščanja strokovne in laične javnosti o pomenu nenasilja v vzgojno izobraževalnih zavodih in nasploh.
Temeljno poslanstvo Ministrstva za notranje zadeve je zagotavljanje varnosti v državi, in sicer z delovanjem na področjih javne varnosti in policije, upravnih notranjih zadev, migracij in naturalizacije tujcev. Udeležence konference je nagovorila Helga Dobrin, državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve, ki je poudarila vlogo in pomen širše in šolske skupnosti pri pomoči otrokom in mladostnikom, ki se soočajo z nasiljem.
Prvo predavanje je izvedel dr. Simon Slokan, glavni inšpektor z inšpektorata Republike Slovenije za šolstvo. Tema predavanja je bila Vloga inšpektorata za šolstvo na področju varnosti v vzgojno-izobraževalnih zavodih.
Drugo predavanje je izvedel Robert Tekavec iz Uprave kriminalistične policije, Generalne policijske uprave na temo Spletne varnosti otrok.
Tretje predavanje je izvedel Borut Kariž iz odvetniške pisarne Baškovič in Kariž na temo Odgovornosti in pravnih vidikov zagotavljanja varnosti v vzgojno izobraževalnih zavodih.
Četrto predavanje je izvedla mag. Jride Mršnik Poljšak, okrožna državna tožilka na temo Vloge tožilstva v primeru storitve kaznivih dejanj v okviru šole in obravnavanje mladoletnih žrtev kaznivih dejanj.
Peto predavanje je izvedla Monika Klun, mag. varstvoslovja in asistentka s področja kriminologije na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru na temo Nasilja odraslih otrok nad starši in povezava z nasiljem v vzgojno izobraževalnih zavodih.
Šesto predavanje je izvedel Radovan Radetić iz Zavoda Aleksandra na temo Otroci in mladostniki v primežu nasilja.
Sedmo predavanje je izvedel Rado Božič, višji samostojni policijski inšpektor iz oddelka za javni red in mir, Uprava uniformirane policije, Generalne policijske uprave na temo Medvrstniško nasilje – pristojnosti in aktivnosti policije.
Osmo predavanje je izvedel Andrej Kovačič iz Inštituta za varnostno kulturo na temo Varna šola/varni vrtec, – primeri dobre prakse.
Deveto predavanje je izvedel Matic Novak iz organizacije Modri junaki na tema (Ne)varnost ADHD.
Deseto predavanje je izvedla Kristina Bratina iz Zavoda RS za šolstvo na temo Preventivno delovanje ter vzpostavljanje spodbudnega in varnega učnega okolja.
Enajsto predavanje je izvedla Bernarda Škrabar Damnjanović iz Detektivsko varnostne agencije na temo Prepovedane droge, grožnja otrokom, mladostnikom in skupnosti.
K.K. E: info@varensvet.si