Slovensko združenje za varen svet je v sodelovanju IVK Inštituta za varnostno kulturo izvedlo 1. Izobraževalni kamp mladih kadrov za varnost. Izobraževanje je potekalo od 11.-13.7.2016 v vojaškem objektu Rudolfa Badjure na Pokljuki, in so ga omogočili Detektivsko varnostna agencija, Center vojaških šol GŠSV in Ministrstvo za pravosodje.
Udeleženci izobraževanja so se prvi dan srečali s področjem detektivske dejavnosti, kjer sta predstavnika Detektivsko varnostne agencije predstavila aktivnosti detektivov, ter opremo, ki jo uporabljajo pri svojem delu. Detektivka in telesna stražarka Bernarda Škrabar in Matej Vražič sta predstavila tudi nekaj zelo zanimivih primerov iz prakse, kar je še dodatno popestrilo predavanje.
Udeleženci so v reševanje dobili tudi konkreten preiskovalni primer, ko je iz pisarne izginil prenosni računalnik. Pri tem so imeli priložnost pokazati svoje teoretično kriminalistično znanje.
Foto: arhiv IVK
Udeleženci kampa so se seznanili tudi s področjem osebne varnosti in samoobrambe, kjer je Andrej Kovačič predstavil vidike osebne varnosti in kako biti varen oz. se izogniti nevarnostim fizičnega nasilja.
Foto: arhiv IVK
V popoldanskem času so se udeleženci kampa udeležili tudi pohoda, ter se v večernih urah ob 1. obletnici Slovenskega združenja za varen svet posladkali še s torto.
Foto: arhiv IVK
Drugi dan smo gostili naslednjega strokovnjaka za varnost in sicer je bil z nami gospod Simon Savski, svetovalec za varnost z Ministrstva za pravosodje, ki je izvedel predavanje na temo Ocenjevanja ogroženosti.
Foto: arhiv IVK
Predavanje je temeljilo na tem, kako se lotimo ocenjevanja ogroženosti določenega objekta oz. območja in pri čem moramo biti še posebej pozorni.
Foto: arhiv IVK
Udeleženci kampa so imeli priložnost tudi streljanja z Airsoft pištolo.
Foto: arhiv IVK
Tretji dan je predavanje izvedel mag. Gregor Jazbec, ki je bil tudi strokovni svetovalec vodji izobraževanja. V svojem predavanju je obravnaval temo vodenja in delovanja skupin v kriznih razmerah, ter tehnike priprave skupine na delovanje v kriznih razmerah.
Foto: arhiv IVK
Predstavljeni so bili tudi zgodovinski, a konkretni primeri in analize delovanja vojaških enot, ki so jih vodili neizkušeni in povsem neprimerni poveljniki. Zaradi neustreznega poveljevanja in vodenja enot je končni rezultat običajno neučinkovito delovanje in njen razpad.
Foto: arhiv IVK
Najboljši udeleženec po izboru komisije je bil David Sluga, podiplomski študent Fakultete za varnostne vede Univerza v Mariboru, ki je prejel tudi priznanje.
Foto: arhiv IVK
Vsi udeleženci kampa so v treh dneh pokazali izjemno angažiranost in veliko znanja, ki ga želijo dopolnjevati še s prakso in z izkušnjami iz delovnega okolja.
Vsi udeleženci so v spomin na izobraževanje prejeli tudi majice in potrdilo o udeležbi na izobraževanju.